Historia koła - WKŁ Batalion

Wyloguj
Przejdź do treści
Wojskowe Koło Łowieckie „Batalion” z siedzibą w Ominie

W 1950 r. z inicjatywy pracowników 103 szpitala garnizonowego w Olsztynie powołano Wojskowe Koło Łowieckie „Batalion” w Olsztynie.
Założycielami byli koledzy:
Michał Półtorak - pierwszy prezes koła
Kazimierz Letki
Tadeusz Chybowski.
Koło otrzymało trzy obwody łowieckie o łącznej powierzchni ok. 18 tys. ha między miejscowościami Olsztynek – Waplewo – Grunwald - Olsztynek .
Od 2008 r. Koło gospodaruje na trzech obwodach łowieckich nr 304, 324 i 338 o łącznej powierzchni ca` 20 tys. ha.
Na dzierżawionym terenie bytuje jeleń szlachetny, dzik, sarna, stan zwierzyny drobnej jest słaby. Obecnie rocznie pozyskujemy 50 jeleni, 250 dzików, ok. 130 sarn.
Ogólnie w ostatnich dziesięciu latach stan zwierzyny podnieśliśmy o ok. 100%.
Posiadamy 15 paśników, ok. 120 ambon i zwyżek.
Uprawiamy 8,5 ha poletek produkcyjnych i zaporowych oraz 12 ha łąk śródleśnych.
Od kilku lat priorytetem jest zmniejszenie kosztów odszkodowań łowieckich w uprawach rolnych. W tym zakresie mamy dużą satysfakcję, gdyż znacząco zmniejszyliśmy kwotę odszkodowań. Stało się to możliwe dzięki coraz lepszej współpracy z rolnikami, jak i aktywności kolegów myśliwych.
W 2000 r. obchodziliśmy 50-lecie założenia koła. Na tę okoliczność zafundowaliśmy sobie sztandar oraz medal okolicznościowy.
Medal został zaprojektowany i wykonany przez kol.Wojciecha Kałę
Koło nasze na dn. 31.03.2013 r. liczyło 52 członków w tym 46 macierzystych, 6 członków niemacierzystych.

Pamiętamy o naszych kolegach, którzy odeszli w krainę wiecznych łowów:
Kol. Józef Kozak , Jan Stelmach , Grzegorz Szypowski , Julian Rogoziński , Marcin Wróblewski , Kazimierz Letki, Aleksander Piasecki , Tadeusz Chybowski, Leon Książczak, Józef Nadarzewski, Jarosław Rybak, Jan Dumka, Jerzy Jurgielewicz , Stefan Labarzewski, Jerzy Jacyna, Stanisław Wnuk, Walenty Bocian, Jan Kapuściak.
Na terenie obwodu łowieckiego nr 304 w lesie Mielno postawiliśmy zaprojektowany i wykonany przez kol.Wojciecha Kałę, pamiątkowy obelisk poświęcony naszemu koledze łowczemu Leonardowi Książczakowi zmarłemu na polowaniu.
Wielu naszych kolegów przez wiele lat przynależności do Koła odznaczyło się wyjątkowym zaangażowaniem w pracę na jego rzecz, chociażby długoletni gospodarz łowisk kol.Michał Szypowski, kol. Jan Kapuściak, kol. Tadeusz Gostyński, kol. Jerzy Czajkowski, kol. Stanisław Wnuk, kol. Henryk Matusiak, kol. Walenty Bocian oraz kol. Ryszard Ziemblicki.
Nasi koledzy zostali uhonorowani medalami zasługi łowieckiej:
złom 2 kolegów,
złotym medalem 6 kolegów,
srebrnym medalem 7 kolegów,
brązowym 18 kolegów.
Medalem zasłużony dla Łowiectwa Warmii i Mazur 11 kolegów.
(stan na dzień 31.03.2011)
Kol. Jan Kapuściak, doskonały myśliwy i popularyzator przyrody i łowiectwa, został dwukrotnie uhonorowany zaszczytnym tytułem mistrza Polski w szlachetnej sztuce wabienia jelenia. Z ramienia PZŁ uczestniczył w międzynarodowym konkursie wabienia jelenia w Czechach.
W Ominie Koło wybudowało stanicę myśliwską wraz z wiatą, gdzie organizowane są różnego rodzaju spotkania, w tym szczególnie obchody Św. Huberta jak i spotkania edukacyjne z młodzieżą szkolną i parafialną. Jednocześnie nastąpiła zmiana adresu siedziby Koła.
Nasi myśliwi w składzie: Jacek Szypowski, Stanisław Szypowski. Waldemar Burandt, Wojciech Radziszewski, Piotr Draszek uczestniczą skutecznie w zawodach okręgowych odnosząc sukcesy w klasie powszechnej i otwartej
Do naszego kalendarza wpisaliśmy na stałe organizowanie zawodów strzeleckich koła w kategoriach seniorów i juniorów.
Koledzy z naszego Koła czynnie udzielają się w pracy na rzecz okręgu mazurskiego w różnych komisjach: Upowszechniania Psa Myśliwskiego, Oceny i wyceny Trofeów Łowieckich, Strzeleckiej, Hodowli zwierząt łownych i ochrony środowiska.
REALIZACJA
Paweł Burandt
WOJSKOWE KOŁO ŁOWIECKIE
BATALION

Copyright © WKŁ Batalion 2023
Szukaj na stronie
Omin 57
14 - 107 Gierzwałd
Wróć do spisu treści